HUAWEI Pura 90 Plus vs POCO M7
İki ürünün özellikleri, fiyatları, artıları ve eksileri yan yana.
Sayılarla karşılaştırma
HUAWEI Pura 90 PlusPOCO M7
Yenileme hızıyüksek olan iyi
Maksimum yenileme hızıyüksek olan iyi
Ultra geniş kamerayüksek olan iyi
Telefoto kamerayüksek olan iyi
İkinci arka kamera çözünürlüğü (sayısal)yüksek olan iyi
Üçüncü arka kamera çözünürlüğü (sayısal)yüksek olan iyi
Batarya kapasitesiyüksek olan iyi
Kablolu şarjyüksek olan iyi
Değerler ürünlerin teknik özelliklerinden gelir; çubuklar iki üründen büyük olana göre ölçeklenir.
Öne çıkan farklar
HUAWEI Pura 90 Plus
- Daha yüksek ultra geniş kamera (40 MP / 0 MP)
- Daha yüksek telefoto kamera (48 MP / 0 MP)
- Daha yüksek i̇kinci arka kamera çözünürlüğü (sayısal) (48 / 0)
- Daha yüksek üçüncü arka kamera çözünürlüğü (sayısal) (40 / 0)
- Daha yüksek kablolu şarj (100 W / 33 W)
- Daha yüksek kablosuz şarj gücü (80 W / 0 W)
- Daha düşük kalınlık (8,3 mm / 8,4 mm)
- Optik görüntü sabitleme var
POCO M7
- Daha yüksek yenileme hızı (144 Hz / 120 Hz)
- Daha yüksek maksimum yenileme hızı (144 Hz / 120 Hz)
- Daha yüksek batarya kapasitesi (7.000 mAh / 5.700 mAh)
- Daha düşük ağırlık (214 g / 220 g)
- Yuvarlatılmış gösterge köşeleri var
- Dokunmatik ekran var
- Düşük mavi ışık teknolojisi var
- Kamera Yüksek Dinamik Aralık (HDR) modu var
Teknik özellikler
Ekran
| Özellik | HUAWEI Pura 90 Plus | POCO M7 |
|---|---|---|
| Ekran boyutu | 6,8 inç | 6,9 inç |
| Çözünürlük | 2848 x 1276 | 2340 x 1080 |
| Panel tipi | LTPO OLED | IPS LCD |
| Yenileme hızı | 120 Hz | 144 Hz |
| Ekran koruması | Kunlun Glass 2 | Cam |
| Ekran şekli | Kavisli kenarlar | Düz |
| Ekran cam türü | Kunlun Glass 2 | Cam |
| Görüntülenen renk sayısı | 1 milyar | 16,7 milyon |
| Maksimum yenileme hızı | 120 Hz | 144 Hz |
| Piksel yoğunluğu | 463 ppi | 374 ppi |
| Markaya spesifik teknolojiler | Değişken diyafram (f/1.6-4.0); 1440 Hz PWM; BeiDou uydu mesajlaşma (yalnız Çin); Süper Depolama; kızılötesi kumanda; 18W kablolu ters şarj | Xiaomi ekran optimizasyonları, okuma modu, güneş ışığı modu |
| Tepe parlaklık | — | 850 nit |
| Ekran teknolojisi pazarlama adı | — | IPS LCD |
| Gorilla Glass sürümü | — | Uygulanamaz |
| Ekran parlaklığı | — | 850 cd/m² |
| Yuvarlatılmış gösterge köşeleri | — | ✓ Evet |
| Bit derinliği | — | 8 |
| Maksimum görüntü parlaklığı (dış alan) | — | 850 |
| Renk aralığı DCI-P3 | — | ✗ Hayır |
| Dokunmatik ekran | — | ✓ Evet |
| HD türü | — | FHD+ |
| Yerel açı oranı | — | 19.5:9 |
| Yansımasız ekran | — | ✗ Hayır |
| RGB renk alanı | — | sRGB/NTSC |
| Renk skalası | — | Standart renk gamı |
| Düşük mavi ışık teknolojisi | — | ✓ Evet |
| Kontrast oranı | — | LCD tipik kontrast |
| Yüksek Dinamik Aralık (HDR) destekli | — | ✗ Hayır |
| Yüksek Dinamik Aralık (HDR) teknolojisi | — | Uygulanamaz |
İşlemci ve performans
| Özellik | HUAWEI Pura 90 Plus | POCO M7 |
|---|---|---|
| Yonga seti | HiSilicon Kirin 9025 | Snapdragon 685 |
| Çekirdek sayısı | — | 8 çekirdek |
| En yüksek hız | — | 2,8 GHz |
| Grafik işlemci | — | Adreno |
Kamera
| Özellik | HUAWEI Pura 90 Plus | POCO M7 |
|---|---|---|
| Ana kamera | 50 MP | 50 MP |
| Ultra geniş kamera | 40 MP | 0 MP |
| Telefoto kamera | 48 MP | 0 MP |
| Ön kamera | 13 MP | — |
| En yüksek video çözünürlüğü | 4K | 1080p 30 fps |
| Optik görüntü sabitleme | ✓ Evet | ✗ Hayır |
| İkinci arka kamera çözünürlüğü (sayısal) | 48 | 0 |
| Üçüncü arka kamera çözünürlüğü (sayısal) | 40 | 0 |
| Arka kamera açıklığı numarası | 1,6 | 1.8 |
| İkinci arka kamera açıklığı sayısı | 2,1 | — |
| Üçüncü arka kamera açıklığı | 2,2 | — |
| Optik yakınlaştırıcı | 4 | — |
| Ön kamera tipi | Tek kamera | Tek kamera |
| Arka kamera flaşı | ✓ Evet | ✓ Evet |
| Flaş türü | LED | LED |
| Video çekim çözünürlüğü | 3840 x 2160 | 1080p 30 fps |
| Arka kamera tipi | Üçlü kamera | Tek kamera |
| Oto fokus | ✓ Evet | ✓ Evet |
| Resim sabitleyici | ✓ Evet | ✗ Hayır |
| Kamera Yüksek Dinamik Aralık (HDR) modu | — | ✓ Evet |
| Yakınlaştırma yeteneği | — | ✓ Evet |
| Makro fotoğraf | — | ✗ Hayır |
| Gece modu | — | ✓ Evet |
| Arka kamera lens ögeleri | — | Belirtilmedi |
| İkinci arka kamera lens ögeleri | — | Belirtilmedi |
| Üçüncü arka kamera lens ögeleri | — | Belirtilmedi |
| Ön kamera lens parçaları | — | Belirtilmedi |
| Ön kamera flaşı | — | ✗ Hayır |
| Çift yönlü video kaydedici | — | ✗ Hayır |
| 3D derinlikli arka kamera | — | ✗ Hayır |
| 3D derinlik ön kamera | — | ✗ Hayır |
| Zaman atlamalı mod | — | ✓ Evet |
| Dördüncü arka kamera çözünürlüğü (nümerik) | — | 0 |
| Maksimum çerçeve hızı | — | 60 |
| Yakalama hızınde çözünürlük | — | 1080p 30 fps |
| Video kaydetme modu | — | Video, ağır çekim, hızlandırılmış çekim |
| Resim sabitleme türü | — | Elektronik görüntü sabitleme |
| Panoramik | — | ✓ Evet |
| Portre modu | — | ✓ Evet |
| Ağır çekim modu | — | ✓ Evet |
| Ağır çekim hızı | — | 120 |
| AI sahne tanıma | — | ✓ Evet |
| Ön kamera çözünürlüğü | — | 8 |
| Ön kamera HD türü | — | Full HD |
| Kızılötesi (IR) kamera | — | ✗ Hayır |
Batarya ve şarj
| Özellik | HUAWEI Pura 90 Plus | POCO M7 |
|---|---|---|
| Batarya kapasitesi | 5.700 mAh | 7.000 mAh |
| Kablolu şarj | 100 W | 33 W |
| Kablosuz şarj gücü | 80 W | 0 W |
Tasarım ve dayanıklılık
| Özellik | HUAWEI Pura 90 Plus | POCO M7 |
|---|---|---|
| Ağırlık | 220 g | 214 g |
| Kalınlık | 8,3 mm | 8,4 mm |
| Malzeme | Kunlun Glass 2 ön yüz, alüminyum çerçeve, cam arka kapak | Cam ön yüzey, kompozit arka yüzey |
| Su ve toz direnci | IP68, IP69 | IP64 |
| Boyutlar | 163,1 x 76,1 x 8,3 mm | 169.48 x 80.45 x 8.4 mm |
Sağlık ve sensörler
| Özellik | HUAWEI Pura 90 Plus | POCO M7 |
|---|---|---|
| GPS | ✓ Evet | ✓ Evet |
Bağlantı
| Özellik | HUAWEI Pura 90 Plus | POCO M7 |
|---|---|---|
| 5G desteği | ✓ Evet | ✗ Hayır |
| Wi-Fi | Wi-Fi 7 | Wi-Fi 5 |
| Bluetooth | 6.0 | 5.0 |
| NFC | ✓ Evet | ✓ Evet |
| USB bağlantısı | USB Type-C 3.2, DisplayPort 1.2 | USB Type-C |
| USB bağlayıcı | USB Type-C | USB Type-C |
| USB versiyonu | 3.2 | USB 2.0 |
| Kulaklık bağlantısı | ✗ Hayır | 3,5 mm / USB-C / Bluetooth |
| eSIM | — | ✗ Hayır |
| USB bağlantı noktası | — | ✓ Evet |
| Bluetooth profilleri | — | A2DP, AVRCP, HFP, HID, PAN, PBAP |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Tip-C port sayısı | — | 0 |
| Birleşik kulaklık/mikrofon portu | — | ✓ Evet |
| USB C-Tipi DisplayPort Değişken Modu | — | ✗ Hayır |
| Mobil Yüksek Çözünürlüklü Bağlantı (MHL) | — | ✗ Hayır |
Yazılım
| Özellik | HUAWEI Pura 90 Plus | POCO M7 |
|---|---|---|
| İşletim sistemi | HarmonyOS | Android |
| İşletim sistemi sürümü | HarmonyOS 7 | Android 15 |
| Platform | HarmonyOS | Android |
| İşletim sistemi çatalı | HarmonyOS 7 | Xiaomi HyperOS 2 |
| İşletme sistemi mimarisi | — | 64-bit |
| Ürünle gelen yazılım | — | Xiaomi HyperOS 2, Google uygulamaları, Xiaomi sistem uygulamaları |
| Uygulama dağıtım platformu | — | Google Play Store |
| Google uygulamaları desteği | — | ✓ Evet |
| Sanal asistan | — | Google Gemini / Google Assistant |
İşlemci
| Özellik | HUAWEI Pura 90 Plus | POCO M7 |
|---|---|---|
| İşlemci ailesi | HiSilicon Kirin | Snapdragon 685 |
| İşlemci mimarisi | — | 64-bit ARM |
| İşlemci frekansı | — | 2.8 |
| İşlemci üreticisi | — | Qualcomm |
| İşlemci | — | Snapdragon 685 |
| İşlemci nesli | — | 2025 platformu |
| Sıralı işlemci sayısı | — | 1 |
Depolama birimi
| Özellik | HUAWEI Pura 90 Plus | POCO M7 |
|---|---|---|
| Uyumlu hafıza kartları | Hafıza kartı desteği yok | microSD |
| Maksimum Hafıza kartı büyüklüğü | — | 2048 |
| Kullanıcı belleği | — | Kapasiteye göre değişir; sistem dosyaları toplam depolamadan yer kullanır |
| Sanal RAM (maks.) | — | 8 |
| RAM kapasitesi | — | 8 |
| RAM tipi | — | LPDDR4X |
| Dahili hafıza | — | 128 |
| Toplam depolama kapasitesi | — | 256 |
| Depolama ortamı | — | UFS 2.2 dahili flash depolama |
| NVMe | — | ✗ Hayır |
Ağ Bağlantıları
| Özellik | HUAWEI Pura 90 Plus | POCO M7 |
|---|---|---|
| Sim Kart Yeterliliği | Çift SIM | Çift SIM |
| Mobil ağ oluşturma | 5G | ✓ Evet |
| SIM kart türü | Nano SIM | Çift Nano-SIM |
| Wi-Fi standardı | Wi-Fi 7 | Wi-Fi 5 |
| Bluetooth versiyonu | 6.0 | 5.0 |
| Yakın Alan İletişimi | ✓ Evet | ✓ Evet |
| Bluetooth Düşük Enerji (BLE) | — | ✓ Evet |
| aptX teknolojisi | — | ✓ Evet |
| Mobil ağ bağlantısı | — | 2G, 3G, 4G LTE |
| 2G standartları | — | GSM |
| 3G Standartları | — | WCDMA |
| 4G standartları | — | LTE FDD/TDD |
| Standart 5G | — | Uygulanamaz |
| 2G bandı (Ana SIM) | — | GSM 850/900/1800/1900 |
| Anten tipi | — | Dahili |
| Frekans bandı | — | 2G/3G/4G |
| Wi-Fi yönlendirme | — | ✓ Evet |
| MIMO | — | ✓ Evet |
Navigasyon
| Özellik | HUAWEI Pura 90 Plus | POCO M7 |
|---|---|---|
| GLONASS | ✓ Evet | ✓ Evet |
| BeiDou | ✓ Evet | ✓ Evet |
| Galileo | ✓ Evet | ✓ Evet |
| Yarı-Zenit Uydu Sistemi (QZSS) | ✓ Evet | ✗ Hayır |
| Konum belirleme | ✓ Evet | ✓ Evet |
| Elektronik pusula | — | ✓ Evet |
| Wi-Fi ile konumlandırma | — | ✓ Evet |
Tasarım
| Özellik | HUAWEI Pura 90 Plus | POCO M7 |
|---|---|---|
| Form faktörü | Bar (dokunmatik) | Bar |
| Ürün rengi | Siyah, Beyaz, Mor, Altın | Siyah, Mavi, Gümüş |
| Ürün tipi | — | Akıllı Telefon |
| Muhafaza malzemesi | — | Cam ön yüzey, kompozit arka yüzey |
| Ekran arka kapak malzemesi | — | Cam veya kompozit; renge göre değişebilir |
| Yıl girişi | — | 2025 |
| Pazar konumlandırması | — | Alt orta segment |
| Koruma özellikleri | — | IP64 |
Performans
| Özellik | HUAWEI Pura 90 Plus | POCO M7 |
|---|---|---|
| Hızlı şarj | ✓ Evet | ✓ Evet |
| Kablosuz şarj olma | ✓ Evet | ✗ Hayır |
| Parmak izi okuyucu | ✓ Evet | ✓ Evet |
| Görüntülü konuşma | — | ✓ Evet |
| Hızlı şarj teknolojisi | — | 33 W hızlı şarj |
| Yapay zeka kontrolü | — | ✓ Evet |
| Eller Serbest (HandsFree) | — | ✓ Evet |
| Sesle Kontrol | — | ✓ Evet |
| Faal USB desteği | — | ✓ Evet |
| Tamirle yenilenmiş | — | ✗ Hayır |
| Dahili mikrofon | — | ✓ Evet |
| Yüz tanıma | — | ✓ Evet |
| İşitme Cihazlarıyla Uyumlu | — | ✓ Evet |
Multimedya
| Özellik | HUAWEI Pura 90 Plus | POCO M7 |
|---|---|---|
| Hoparlörler | Stereo | Mono |
| Desteklenen resim formatları | — | JPEG, HEIF, PNG |
| Dahili ses | — | Dahili hoparlör |
| Desteklenen ses formatları | — | MP3, AAC, WAV, FLAC, OGG |
| Desteklenen video formatları | — | MP4, MKV, WEBM, 3GP |
Batarya
| Özellik | HUAWEI Pura 90 Plus | POCO M7 |
|---|---|---|
| Çıkarılabilir pil | ✗ Hayır | ✗ Hayır |
| Pil teknolojisi | — | Lityum iyon polimer |
| Şarj edilebilir pil | — | ✓ Evet |
| Pil sayısı | — | 1 |
| Pil kapasitesi | — | 7000 |
| Pil performansı | — | 7000 mAh; 33 W kablolu şarj |
Sensörler
| Özellik | HUAWEI Pura 90 Plus | POCO M7 |
|---|---|---|
| Yakınlık sensörü | ✓ Evet | ✓ Evet |
| Hız ölçer | ✓ Evet | ✓ Evet |
| Jiroskop | ✓ Evet | ✓ Evet |
| Barometre | ✓ Evet | ✗ Hayır |
| Jeomanyetik sensör | ✓ Evet | ✓ Evet |
| Renk sıcaklık sensörü | — | ✗ Hayır |
| Çevre ışığı sensörü | — | ✓ Evet |
| Hall sensörü | — | ✗ Hayır |
Enerji yönetimi
| Özellik | HUAWEI Pura 90 Plus | POCO M7 |
|---|---|---|
| USB Type-C şarj portu | ✓ Evet | ✓ Evet |
| AC adaptör gücü | — | 0 |
| USB Güç Dağıtımı | — | ✓ Evet |
Dayanıklılık
| Özellik | HUAWEI Pura 90 Plus | POCO M7 |
|---|---|---|
| Uluslar arası koruma kodu | IP68, IP69 | IP64 |
Ağırlık & boyutlar
| Özellik | HUAWEI Pura 90 Plus | POCO M7 |
|---|---|---|
| Genişlik | 76,1 | 80.45 |
| Yükseklik | 163,1 | — |
Mesajlaşma
| Özellik | HUAWEI Pura 90 Plus | POCO M7 |
|---|---|---|
| Kısa mesaj servisi (SMS) | — | ✓ Evet |
| — | ✓ Evet |
Paket içeriği
| Özellik | HUAWEI Pura 90 Plus | POCO M7 |
|---|---|---|
| Paket içeriği | — | POCO M7, USB Type-C kablo, SIM iğnesi, dokümantasyon; adaptör içeriği bölgeye göre değişebilir |
| Hızlı başlangıç rehberi | — | ✓ Evet |
| AC sarma adaptör | — | ✗ Hayır |
| Pakete dahil kablolar | — | USB Type-C şarj/veri kablosu |
| İtici pim | — | ✓ Evet |
Diğer özellikler
| Özellik | HUAWEI Pura 90 Plus | POCO M7 |
|---|---|---|
| Aile kontrolü | — | ✓ Evet |
| Zil sesi | — | ✓ Evet |
| Uyumluluk | — | Android ekosistemi |
Özellikler
| Özellik | HUAWEI Pura 90 Plus | POCO M7 |
|---|---|---|
| Titreşimli Alarm | — | ✓ Evet |
Kutu ve kimlik
| Özellik | HUAWEI Pura 90 Plus | POCO M7 |
|---|---|---|
| Garanti süresi | — | 2 ay |
Sertifikalar
| Özellik | HUAWEI Pura 90 Plus | POCO M7 |
|---|---|---|
| Digital Living Network Alliance (DLNA) sertifikalı | — | ✗ Hayır |
| Uyumluluk sertifikaları | — | IP64 |
Nöral işlem birimi (NPU)
| Özellik | HUAWEI Pura 90 Plus | POCO M7 |
|---|---|---|
| Nöral işlem birimi (NPU) | — | Mobil yapay zekâ hızlandırıcısı |
Hafıza
| Özellik | HUAWEI Pura 90 Plus | POCO M7 |
|---|---|---|
| RAM | — | 8 |
| Dahili hafıza tipi | — | LPDDR4X |
| Hafıza şekli faktörü | — | Entegre |
| Maksimum bellek | — | 8 |
Grafik
| Özellik | HUAWEI Pura 90 Plus | POCO M7 |
|---|---|---|
| Entegre grafik kartı | — | ✓ Evet |
| Yerleşik GPU üreticisi | — | Qualcomm |
| Yerleşik grafik bağdaştırıcı ailesi | — | Adreno |
| On-board grafik adaptör modeli | — | Adreno |
Klavye
| Özellik | HUAWEI Pura 90 Plus | POCO M7 |
|---|---|---|
| İşaret aygıtı | — | Kapasitif dokunmatik ekran |
Güvenlik
| Özellik | HUAWEI Pura 90 Plus | POCO M7 |
|---|---|---|
| Şifre koruması | — | ✓ Evet |
Üyelik/abonelik
| Özellik | HUAWEI Pura 90 Plus | POCO M7 |
|---|---|---|
| Abonelik türü | — | Yok |
Artılar, eksiler, kime uygun?
HUAWEI Pura 90 Plus
Artıları
- 1 inç sensörlü, değişken diyaframlı ana kamera
- 4x periskop telefoto
- 100W kablolu ve 80W kablosuz şarj
- IP68/IP69 dayanıklılık
- BeiDou uydu mesajlaşma
Eksileri
- Google servisleri yok (HarmonyOS 7)
- Yalnızca Çin'de satışta
- Kirin 9025 rakip amiral gemilerinin gerisinde
- Kavisli ekran herkesin tercihi değil
Şunlar için uygun
- Fotoğraf ve zoom meraklıları
- Hızlı kablosuz şarj isteyenler
- Huawei ekosistemi kullanıcıları
Şunlar için uygun değil
- Google uygulamalarına bağlı olanlar
- Oyun performansı arayanlar
POCO M7
Artıları
- 6,9 inç 144 Hz IPS LCD ekran
- Snapdragon 685 ile sınıfına uygun performans
- 7000 mAh pil ve 33 W hızlı şarj
- 50 MP ana kamera
- IP64 koruma sınıfı
Eksileri
- 5G desteği bulunmuyor
- Kablosuz şarj desteği yok
- Optik telefoto kamera bulunmuyor
- AMOLED yerine LCD panel kullanılıyor
- Büyük gövde ve ağırlık tek elle kullanımı zorlaştırabilir
Şunlar için uygun
- Snapdragon 685 performansını isteyenlere
- 7000 mAh pil kapasitesine önem verenlere
- Akıcı yüksek yenileme hızlı ekran isteyenlere
- microSD ile depolama genişletmek isteyenlere
Şunlar için uygun değil
- 5G telefonu özellikle şart koşanlara
- Kablosuz şarjı vazgeçilmez görenlere
- Optik telefoto kamerayı mutlaka isteyenlere
- Hafif ve kompakt telefon arayanlara
- AMOLED ekran isteyenlere




















